Allsvenskan spelschema 2018

Allsvenskan spelschema 2018

05 mars 2018 Allsvenskan

Allsvenskan spelschema 2018 - så här spelar lagen 

Följ ditt favoritlag i Allsvenskan och se alla matcher live på C More. Kan de regerande mästarna Malmö FF ta sitt 21:a SM-guld elller får vi en ny segrare av Allsvenskan 2018 i år? 

Se Allsvenskan 2018 via din TV

Vill du bjuda hem vännerna eller samla familjen och se svensk fotboll när den är som allra bäst? Alla matcher från Allsvenskan 2018 visas på C More. Om du är Sappa-kund kan du komma igång med kanalerna direkt. Läs mer om C More's sportskanaler här. 

Erbjudande på C More - perfekt för dig som vill följa Allsvenskan 2018!

TIPS - spana in våra erbjudanden, kanske har vi något som passar dig? Besök Sappas erbjudandesida

Allsvenskan spelschema 2018

OMGÅNG 1 
Söndag 1 april  
15.00 BK Häcken - Kalmar FF  
15:00  Hammarby - IK Sirius FK
17:30 Trelleborgs FF - IFK Göteborg
17:30 Östersunds FK - Djurgårdens IF  

Måndag 2 april  
15:00 AIK - Dalkurd FF
15:00 IFK Norrköping - IF Brommapojkarna
17:30 IF Elfsborg - Malmö FF
17:30 GIF Sundsvall - Örebro SK

OMGÅNG 2 
Lördag 7 april  
16:00 Örebro SK - IFK Norrköping

Söndag 8 april  
15:00 Djurgårdens IF - Trelleborg FF
15:00 Kalmar FF - IF Elfsborg
17:30 Dalkurd FF - Östersunds FK
17:30 IK Sirius FK - GIF Sundsvall

Måndag 9 april
19:00 IF Brommapojkarna - BK Häcken
19:00 Malmö FF - AIK
19:00 IFK Göteborg - Hammarby IF

OMGÅNG 3 
Fredag 13 april   
19:00 Trelleborgs FF - Örebro SK
19:00 GIF Sundsvall - Malmö FF

Lördag 14 april
14 april, 14.00: IF Elfsborg - IK Sirius FK
14 april, 16.00: BK Häcken - Dalkurd FF

Söndag 15 april
15 april, 15.00: IFK Norrköping FK - Kalmar FF
15 april, 15.00: AIK - Djurgårdens IF
15 april, 17.30: Östersunds FK - IFK Göteborg

Måndag 16 april
16 april, 19.00: Hammarby IF - IF Brommapojkarna

OMGÅNG 4 
Tisdag 17 april  
19:00 GIF Sundsvall - Trelleborgs FF

Onsdag 18 april  
19:00 Örebro SK - AIK
19:00 Djurgårdens IF - Malmö FF
19:00 Kalmar FF - Östersunds FK

Torsdag 19 april  
19:00 IF Brommapojkarna - IF Elfsborg
19:00 IFK Göteborg - Dalkurd FF
19:00 Hammarby IF - IFK Norrköping

OMGÅNG 5 
Lördag 21 april  
16:00 Östersunds FK - Örebro SK

Söndag 22 april
15:00 BK Häcken - Hammarby IF 
15:00 Dalkurd FF - GIF Sundsvall
17:30 Trelleborgs FF - Kalmar FF
17:30 AIK - IFK Göteborg

Måndag 23 april
19:00 Malmö FF - IF Brommapojkarna
19:00 IFK Norrköping - IK Sirius FK
19:00 IF Elfsborg - Djurgården IF

OMGÅNG 6 
Fredag 27 april   
19:00 AIK - IK Sirius FK
  
Lördag 28 april   
16:00 IFK Göteborg - BK Häcken

Söndag 29 april   
15:00 Djurgpårdens IF - Hammarby IF
15:00 GIF Sundsvall - IF Elfsborg
17:30 Kalmar FF - Malmö FF
17:30 IFK Norrköping - Trelleborgs FF

Måndag 30 april   
16:00 IF Brommapojkarna - Österunds FK
18:00 Örebro SK - Dalkurd FF

Onsdag 2 maj     
19:00 IF Sirius - AIK 

Torsdag 3 maj     
19:00 Malmö FF - Djurgårdens IF

OMGÅNG 7 
Lördag 5 maj  
14:00 Hammarby IF - GIF Sundsvall 
16:00 Östersunds FK - IFK Norrköping

Söndag 6 maj 
15:00 Dalkurd FF - Kalmar FF
15:00 IF Brommapojkarna - Djurgårdens IF
17:30 Trelleborgs FF - BK Häcken
17:30 IF Elfsborg - AIK

Måndag 7 maj
19:00 Malmö FF - IFK Göteborg
19:00 IK Sirius FK - Örebro SK 

OMGÅNG 8 
Lördag 12 maj  
16:00 Djurgårdens IF - Dalkurd FF
18:00 GIF Sundsvall - IF Brommapojkarna

Söndag 13 maj   
15:00 IFK Göteborg - IFK Norrköping
17:30 Trelleborgs FF - Malmö FF
17:30 Örebro SK - Hammarby IF

Måndag 14 maj   
19:00 AIK - Östersunds FK
19:00 Kalmar FF - IF Sirius FK
19:00 BK Häcken - IF Elfsborg

OMGÅNG 9 
Torsdag 17 maj  
19:00 Djurgårdens IF - Örebro SK

Fredag 18 maj   
19:00 IF Brommapojkarna - Kalmar FF 

Lördag 19 maj  
16:00 GIF Sundsvall - Östersunds FK
16:00 IK Sirius FK - Trelleborgs FF
16:00 IFK Norrköping - Dalkurd FF

Söndag 20 maj   
15:00 Hammarby IF - AIK
17:30 Malmö FF - BK Häcken

Måndag 21 maj   
19:00 IF Elfsborg - IFK Göteborg

OMGÅNG 10 
Onsdag 16 maj   
19:00 Hammarby IF - Malmö FF

Tisdag 22 maj 
19:00 Örebro SK - Kalmar FF

Onsdag 23 maj   
19:00 Östersunds FK - IK Sirius FK
19:00 BK Häcken - AIK
19:00 IFK Norrköping - GIF Sundsvall

Torsdag 24 maj   
19:00 Dalkurd FF - IF Elfsborg
19:00 IFK Göteborg - Djurgårdens IF
19:00 Trelleborgs FF - IF Brommapojkarna

OMGÅNG 11 
Lördag 26 maj 
16:00 AIK - IFK Norrköping
18:00 Östersunds FK - BK Häcken

Söndag 27 maj  
15:00 Kalmar FF - Hammarby IF
15:00 Malmö FF - Dalkurd IF
15:00 GIF Sundsvall - IFK Göteborg
17:30 IF Brommapojkarna - Örebro SK
17:30 IF Elfsborg - Trelleborgs FF
17:30 IK Sirius FK - Djurgårdens IF

OMGÅNG 12 
Lördag 7 juli  
16:00 IK Sirius FK - Malmö FF 
18:00 BK Häcken - GIF Sundsvall 
18:00 Trelleborgs FF - AIK 
18:00 Dalkurd FF - IF Brommapojkarna 

Söndag 8 juli  
15:00 IFK Göteborg - Kalmar FF  
17:30 Örebro SK - IF Elfsborg 
17:30 Djurgårdens IF - IFK Norrköping 

Måndag 9 juli 
19:00 Hammarby IF - Östersunds FK

OMGÅNG 13
Lördag 14 juli
18:00 Malmö FF - Östersunds FK
18:00 IF Brommapojkarna - IK Sirius FK
18:00 Dalkurd - Trelleborgs FF
20:00 IFK Göteborg - Örebro SK

Söndag 15 juli
14:00 GIF Sundsvall - AIK
14:00 IFK Norrköping - BK Häcken
14:00 Kalmar FF - Djurgårdens IF 

Måndag 16 juli 
19:00 IF Elfsborg - Hammarby IF

OMGÅNG 14
Lördag 21 juli     
16:00 Örebro SK - Malmö FF
16:00 Östersunds FK - Trelleborgs FF
18:00 Kalmar FF - GIF Sundsvall

Söndag 22 juli 
15:00 AIK - IF Brommapojkarna
15:00 Djurgårdens IF - BK Häcken
17:30 IK Sirius FK - IKF Göteborg

Måndag 23 juli
19:00 Hammarby IF - Dalkurd FF
19:00 IFK Norrköping - IF Elsborg

OMGÅNG 15
Lördag 28 juli     
16:00 IFK Göteborg - IF Brommapojkarna
16:00 Östersunds FK - IF Elfsborg
18:00 Malmö FF - IFK Norrköping
18:00 Dalkurd FF - IK Sirius FK

Söndag 29 juli
15:00 Djurgårdens IF -GIF Sundsvall
15:00 AIK - Kalmar FF
17:30 BK Häcken - Örebro SK

Måndag 30 juli 
19:Trelleborgs FF - Hammarby IF

OMGÅNG 16 
Lördag 4 augusti
16:00 Kalmar FF - IFK Göteborg
16:00 IF Brommapojkarna - Dalkurd FF

Söndag 5 augusti 
15:00 Hammarby IF - Trelleborgs FF
17:30 Örebro SK - BK Häcken 

Måndag 6 augusti 
19:00 GIF Sundsvall - IFK Norrköping
19:00 IF Elfsborg - Östersunds FK

OMGÅNG 17
Fredag 10 augusti   
19:00 IFK Göteborg - IK Sirius FK

Lördag 11 augusti 
16:00 Dalkurd FF - Malmö FF
18:00 Örebro SK - IF Brommapojkarna

Söndag 12 augusti
15:00 BK Häcken - Djurgårdens IF
15:00 Östersunds FK - Kalmar FF
17:30 AIK - IF Elfsborg

Måndag 13 augusti 
19:00 IKF Norrköping - Hammarby IF
19:00 Trelleborgs FF - GIF Sundsvall

OMGÅNG 18 
Fredag 17 augusti   
19:00 IK Sirius FK - Dalkurd FF

Lördag 18 augusti 
15:00 Malmö FF - Trelleborgs FF

Söndag 19 augusti 
15:00 GIF Sundsvall - BK Häcken
15:00 IF Elfsborg - IFK Norrköping
17:30 Djurgårdens IF - Kalmar FF
17:30 IF Brommapojkarna - AIK

Måndag 20 augusti  
19:00 Hammarby IF - Örebro SK
19:00 IFK Göteborg - Östersunds FK

OMGÅNG 19
Lördag 25 augusti   
16:00 Malmö FF - IK Sirius FK

Söndag 26 augusti 
15:00 BK Häcken - IF Brommapojkarna
15:00 Östersunds FK - GIF Sundsvall
17:30 AIK - Trelleborgs FF 
17:30 Djurgårdens IF - IF Elfsborg

Måndag 27 augusti
19:00 Dalkurd FF - Hammarby IF
19:00 IKF Norrköping - IFK Göteborg
19:00 Kalmar FF - Örebro SK

OMGÅNG 20   
Fredag 31 augusti     
19:00 Trelleborgs FF - IFK Norrköping

Lördag 1 september      
16:00 IF Brommapojkarna - Malmö FF
16:00 AIK - BK Häcken
18:00 Örebro SK - Östersunds FK 

Söndag 2 september      
15:00 Dalkurd FF - IFK Göteborg
15:00 Hammarby IF - Djurgårdens IF
17:30 IF Elfsborg - Kalmar FF 
17:30 GIF Sundsvall - IK Sirius FK

OMGÅNG 21
Lördag 15 september 
16:00 Örebro SK - GIF Sundsvall  
18:00 Östersunds FK - Malmö FF

Söndag 16 september  
15:00 IFK Norrköping - AIK   
17:30 Djurgårdens IF - IF Brommapojkarna 
17:30 IFK Göteborg - IF Elfsborg

Måndag 17 september  
19:00 BK Häcken - Trelleborgs FF    
19:00 Kalmar FF - Dalkurd FF  
19:00 IK Sirius FK - Hammarby IF

OMGÅNG 22 
Fredag 21 september 
19:00 IF Brommapojkarna - GIF Sundsvall 

Lördag 22 september 
16:00 Trelleborgs FF - Djurgårdens IF 
16:00 IF Elfsborg - Örebro SK 
16:00 IK Sirius FK - Östersunds FK 
18:00 Dalkurd FF - IFK Norrköping 

Söndag 23 september 
15:00 AIK - Hammarby IF  
17:30 Malmö FF - Kalmar FF  

Måndag 24 september 
19:00 BK Häcken - IFK Göteborg 

OMGÅNG 23  
Tisdag 25 september    
19:00 Örebro SK - IK Sirius FK 

Onsdag 26 september     
19:00 Trelleborgs FF - Dalkurd FF 
19:00 Östersunds FK - IF Brommapojkarna 
19:00 IFK Norrköping - Malmö FF 
19:00 GIF Sundsvall - Djurgårdens IF 
19:00 Hammarby IF - IF Elfsborg 

Torsdag 27 september     
19:00 Kalmar FF - BK Häcken 
19:00 IFK Göteborg - AIK

OMGÅNG 24 
Lördag 29 september    
16:00 IK Sirius FK - IFK Norrköping

Söndag 30 september     
15:00 Dalkurd FF - AIK
15:00 Kalmar FF - IF Brommapojkarna
17:30 Djurgårdens IF - Östersunds FK 

Måndag 1 oktober     
19:00 Örebro SK- Trelleborgs FF
19:00 Malmö FF - GIF Sundsvall
19:00 IF Elfsborg - BK Häcken
19:00 Hammarby IF - IFK Göteborg

OMGÅNG 25  
Fredag 5 oktober    
19:00 Östersunds FK - Dalkurd FF 

Lördag 6 oktober     
14:00 IK Sirius FK - IF Elfsborg 
16:00 IFK Göteborg - Trelleborgs FF

Söndag 7 oktober     
15:00 BK Häcken - Malmö FF
15:00 GIF Sundsvall - Kalmar FF
17:30 AIK - Örebro SK 
17:30 IFK Norrköping - Djurgårdens IF
17:30 IF Brommapojkarna - Hammarby IF

OMGÅNG 26
Lördag 20 oktober
16:00 Dalkurd FF - Örebro SK

Söndag 21 oktober
15:00 Djurgårdens IF - AIK 
15:00 BK Häcken - Östersunds FK
17:30 Trelleborgs FF - IK Sirius FK
17:30 Kalmar FF - IFK Norrköping
17:30 IF Elfsborg - GIF Sundsvall 

Måndag 22 oktober
19:00 IF Brommapojkarna - IFK Göteborg
19:00 Malmö FF - Hammarby IF 

OMGÅNG 27  
Fredag 26 oktober 
19:00 Trelleborgs FF - IF Elfsborg 

Lördag 27 oktober 
14:00 Dalkurd - BK Häcken
16:00 IFK Göteborg - GIF Sundsvall 

Söndag 28 oktober 
15:00 Örebro SK - Djurgårdens IF 
15:00 Hammarby IF - Kalmar FF
17:30 IK Sirius FK - IF Brommapojkarna
17:30 IFK Norrköping - Östersunds FK

Måndag 29 oktober    
19:00 AIK - Malmö FF 

OMGÅNG 28
Tisdag 30 oktober 
19:00 IF Elfsborg - Dalkurd FF 

Onsdag 31 oktober  
19:00 BK Häcken - IK Sirius FK 
19:00 GIF Sundsvall - Hammarby IF
19:00 IF Brommapojkarna - IFK Norrköping
19:00 Djurgårdens IF - IFK Göteborg
19:00 Kalmar FF - Trelleborgs FF 

Torsdag 1 november   
19:00 Malmö FF - Örebro SK
19:00 Östersunds FK - AIK

OMGÅNG 29 
Söndag 4 november   
16:00 Trelleborgs FF - Östersunds FK
16:00 AIK - GIF Sundsvall
16:00 IF Elfsborg - IF Brommapojkarna
16:00 IFK Göteborg - Malmö FF
16:00 IFK Norrköping - Örebro SK
16:00 Hammarby IF - BK Häcken
16:00 IK Sirius FK - Kalmar FF
16:00 Dalkurd FF - Djurgårdens IF

OMGÅNG 30
Söndag 11 november    
16:00 IF Brommapojkarna - Trelleborgs FF
16:00 Östersunds FK - Hammarby IF
16:00 Örebro SK - IFK Göteborg
16:00Djurgårdens IF - IK Sirius FK
16:00 Kalmar FF - AIK
16:00 Malmö FF - IF Elfsborg
16:00 BK Häcken - IFK Norrköping
16:00 GIF Sundsvall - Dalkurd FF

Med reservation för eventuella ändringar. 

Allsvenskan tabell och resultat 2018

Håll dig uppdaterad om Allsvenskan tabell och resultat. Se alla lags poängställning här.

OMGÅNG 20 (preliminära datum - exakta tider tillkommer) 
Söndag 2 september    
Dalkurd FF - IFK Göteborg 
IF Brommapojkarna - Malmö FF 
Trelleborgs FF - IFK Norrköping 
Örebro SK - Östersunds FK 
AIK - BK Häcken 
IF Elfsborg - Kalmar FF 
GIF Sundsvall - IK Sirius FK 
Hammarby IF - Djurgårdens IF