Så spelas fotbolls-VM 2018

Så spelas fotbolls-VM 2018

01 december 2017 Höjdpunkter

Få tillgång till alla matcher från fotbolls-VM 

Alla matcher från fotbolls-VM direktsänds i SVT och TV4:s kanaler. Kanalerna kommer att sända 32 matcher vardera. Med Sappa Alltid får du tillgång till kanalerna i ditt utbud och kan följa fotbollsfesten! 

Grupper  

Här kan du se alla grupper för fotbolls-VM. Sverige kommer spela i grupp F, tillsammans med Tyskland, Mexiko och Sydkorea.  

Spelschema - Gruppspel

Se spelschemat för samtliga matcher från grupp A till grupp H. 

Tiderna är angivna i svensk tid:

Torsdag, 14 juni
17:00 Ryssland - Saudiarabien, grupp A, SVT

Fredag, 15 juni
14:00 Egypten - Uruguay, grupp A, TV4
17:00 Marocko - Iran, grupp, SVT
20:00 Portugal - Spanien, grupp B, SVT

Lördag, 16 juni
12:00 Frankrike - Australien, grupp C, SVT 
15:00 Argentina - Island, grupp D, SVT
18:00 Peru - Danmark, grupp C, TV4
21:00 Kroatien - Nigeria, grupp D, TV4

Söndag, 17 juni
14:00 Costa Rica - Serbien, grupp E, TV4 
17:00 Tyskland - Mexiko, grupp F, TV4
20:00 Brasilien - Schweiz, grupp E, SVT

Måndag, 18 juni
14:00 Sverige - Sydkorea, grupp F, SVT 
17:00 Belgien - Panama, grupp G, SVT
20:00 Tunisien - England, grupp G, TV4

Tisdag, 19 juni
14:00 Colombia - Japan, grupp H, TV4
17:00 Polen - Senegal, grupp H, SVT
20:00 Ryssland - Egypten, grupp A, SVT

Onsdag, 20 juni
14:00 Portugal - Maracko, grupp B, SVT
19:00 Uruguay - Saudiarabien, grupp A, TV4 
12:00 Iran - Spanien, grupp B, TV4

Torsdag, 21 juni
14:00 Danmark - Australien, grupp C, TV4
17:00 Frankrike - Peru, grupp C, TV4
20:00 Argentina - Kroatien, grupp D, TV4

Fredag, 22 juni
14:00 Brasilien - Costa Rica, grupp E, SVT
17:00 Nigeria - Island, grupp D, SVT
20:00 Serbien - Schweiz, grupp E, SVT

Lördag, 23 juni
14:00 Belgien - Tunisien, grupp G, SVT 
17:00 Sydkorea - Mexiko, grupp F, TV4
20:00 Tyskland - Sverige, grupp F, TV4

Söndag, 24 juni
14:00 England - Panama, grupp G, SVT 
17:00 Japan - Senegal, grupp H, TV4
20:00 Polen - Colombia, grupp H, TV4

Måndag, 25 juni
16:00 Saudiarabien - Egypten, grupp A, TV4 
16:00 Uruguay - Ryssland, grupp A, TV4 
20:00 Spanien - Marocko, grupp B, SVT
20:00 Iran - Portugal, grupp B, SVT

Tisdag, 26 juni
16:00 Danmark - Frankrike, grupp C, SVT 
16:00 Australien - Peru, grupp C, SVT
20:00 Island - Kroatien, grupp D, TV4 
20:00 Nigeria - Argentina, grupp D, TV4

Onsdag, 27 juni
16:00 Mexiko - Sverige, grupp F, SVT
16:00 Sydkorera - Tyskland, grupp F, SVT 
20:00 Serbien - Brasilien, grupp E, TV4
20:00 Schweiz - Costa Rica, grupp E, TV4

Torsdag, 28 juni
16:00 Japan - Polen, grupp H, TV4 
16:00 Senegal - Colombia, grupp H, TV4 
20:00 Panama - Tunisien, grupp G, SVT
20:00 England - Belgien, grupp G, SVT

Spelschema - Slutspel

Se spelschemat för samtliga matcher i slutspelet. 

Lördag, 30 juni
16:00 Vinnare grupp C – Tvåa grupp D, TV4 
20:00 Vinnare grupp A – Tvåa grupp B, SVT

Söndag, 1 juli
16:00 Vinnare grupp B – Tvåa grupp A, SVT
20:00 Vinnare grupp D – Tvåa grupp C, TV4

Måndag, 2 juli
16:00 Vinnare grupp E – Tvåa grupp F, TV4
20:00 Vinnare grupp G – Tvåa grupp H, SVT

Tisdag, 3 juli
16:00 Vinnare grupp F – Tvåa grupp E, SVT
20:00 Vinnare grupp H – Tvåa grupp G, TV4

Fredag, 7 juli
16:00 Kvartsfinal 1, SVT
20:00 Kvartsfinal 2, TV4

Lördag, 7 juli
16:00 Kvartsfinal 3, TV4
20:00 Kvartsfinal 4, SVT

Tisdag, 10 juli
21:00 Semifinal 1, SVT

Onsdag, 11 juli
20:00 Semifinal 2, TV4

Lördag, 14 juli
16:00 Bronsmatch, TV4

Söndag, 15 juli
17:00 Final, SVT